• História našej školy

Prvá zmienka o vzdelávaní v našej obci je z roku 1711, kedy bola postavená prvá učebňa , kde býval aj učiteľ.

Najskôr sa vyučovalo v chyžiach/domoch/ u „rozumnejších gazdov“, ktorí vyučovali.  V kronike sa zaznamenali mená gazdov:Pavol Komanec, ktorý učil úctyhodných 31 rokov. Vo Vyšňovom (miestny názov z kroniky) vyučoval Jakubík taktiež v sedliackej chyži. Vtedy nebola povinná  školská dochádzka a školu navštevovalo len 24-28 detí. Vyučovali sa predmety: čítanie, písanie, počítanie, náboženstvo. Deti chodili do školy len od Vše Svätých do konca marca. Potom mali povinnosti pri gazdovstve.

Keďže naša obec bola aj v minulosti obcou dlhou, škôl tu bolo viacero.  V roku 1868 bola vystavaná  aj cirkevná škola /budova pri školskej jedálni/.

Záujem o školu v tomto i v nasledujúcom období bol nízky, pretože prvoradým záujmom pospolitého ľudu v našom regióne bol každodenný zápas o prežitie a až potom o školu. Počet školopovinných detí postupne narastal, a tak sa začalo učiť v ďalších budovách.

V roku 1912 boli postavené dve štátne školy, jedna na Jastrabí a druhá pri obecnom dome. Ďalšia  ešte nedostavaná budova bola na dolnom konci /dnešná pekáreň/, kde sa vyučovanie začalo v roku 1933.

Nevyhovujúce priestory prinútili kompetentných ľudí uvažovať o postavení novej vyhovujúcej budovy, ktorá by pojala všetky školopovinné deti nielen v Štiavniku, ale aj z Hvozdnice.  Nová škola bola postavená v roku 1959 a deti sa tu učia doposiaľ.

Ako rástol počet obyvateľov, rástol aj počet žiakov, a tým aj potreba ďalších učiteľov.

Veľká časť mladých učiteľov do  Štiavnika nastúpila na základe tzv. umiestneniek, čo bolo povinné určenie pracovného miesta (školy) pre absolventov vysokých škôl,  Ročne odchádzalo a prichádzalo priemerne 4 – 5 učiteľov. Odbornosť vyučovania postupne stúpala a mnohí nekvalifikovaní učitelia – absolventi stredných škôl bez pedagogického vzdelania – si rôznou formou dopĺňali vysokoškolské pedagogické vzdelanie. Funkciu učiteľov vykonávali nielen absolventi pochádzajúci z blízkeho okolia,  ale aj z rôznych častí Slovenska. Stabilizácia učiteľských kádrov aj kvalifikačná úroveň sa dosiahla v 70-80. rokoch minulého storočia aj zásluhou vybudovania bytoviek, v ktorých mali pridelené byty učitelia. Niektorí si tu našli  svojho manžela či manželku. Učilo tu veľa  významných učiteľov či učiteliek, ktorí zanechali veľa krásnych spomienok v srdciach našich žiakov.

V súčasnosti je v Štiavniku jedna škola, ktorá má 19 tried. Vzdeláva sa v nej 393 detí zo Štiavnika, a z Hvozdnice. Škola má telocvičňu, jazykové učebne, dve počítačové miestnosti, športoviská.

Pravidelne sa zúčastňuje rôznych súťaží, olympiád, pytagoriády, na ktorých deti získavajú popredné miesta v okrese či kraji.

• Základná škola s materskou školou Štiavnik, 177
      • Štiavnik 177 013 55 Štiavnik Slovakia
      • Riaditeľ školy: Mgr. Jozef Puterka Mail: riaditel@zsstiavnik.sk Tel.: +421911978232
      • Zástupkyňa riaditeľa školy pre ISCED I: Mgr. Katarína Čvapková Mail: katarina.cvapkova@zsstiavnik.sk Tel : +421911977646